Atrakcje Tylicza i okolic

Ciekawe zdjęcia

Uroczystości 650 - lecia Tylicza

Jubileusz jest szacunkiem dla ludzi, którzy przez wiele pokoleń tworzyli tożsamość tej ziemi. Oddajemy więc hołd przodkom, którzy swoją cegiełkę do tego dołożyli. Rody, wiele znanych tylickich nazwisk – to wy kształtujecie i budujecie tożsamość tego zakątka. Młodsza siostra Krynica, obchodząca w tym roku 220 - lecie istnienia, składa więc dziś hołd starszemu bratu – Tyliczowi. – mówił Burmistrz dr Dariusz Reśko.

Uroczystości rozpoczęły się mszą odpustową o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym p.w. Imienia Maryi w Tyliczu. Uroczystą mszę koncelebrował Ks. Infułat Władysław Kostrzewa . Oprawę mszy uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, oraz tylicki chór „Ornamentum”. Po mszy zebrani goście i mieszkańcy w uroczystym pochodzie przeszli pod kopiec z pomnikiem generała Kazimierza Pułaskiego. W przejściu uczestniczyli m.in.: jeźdźcy na koniach w strojach Konfederatów Barskich, poczty sztandarowe, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, oddział żołnierzy Wojska Polskiego z misji ONZ. Mowę laudacyjną przed pomnikiem wygłosili Pan Jan Boligłowa oraz Betch Maccate. Odsłonięcia pomnika dokonali : Jerzy Miller - wojewoda małopolski, Dariusz Reśko – burmistrz Krynicy–Zdroju, Ks. Infułat Władysław Kostrzewa, ks. Prałat Marian Stach, sołtys Tadeusz Jarzębak. Niespodzianką na uroczystościach było wręczenie przez wojewodę Jerzego Millera Złotego Krzyża Zasługi tylickiemu proboszczowi ks. Prałatowi Marianowi Stachowi. Po odsłonięciu pomnika oraz musztrze paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej odbył się uroczysty obiad. O godzinie 16.00 na tylickim stadionie młodzież przedstawiła sztukę „Konfederaci” wg. Adama Mickiewicza występując w strojach z epoki. Również młodzież z Gminnego Domu Kultury z Ropy uświetniła uroczystiści przedstawiając tańce nowoczesne. Po występie zespołu „Dolina Dunajca” rozpoczął się festyn zorganizowany przez Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne.

https://www.youtube.com/watch?v=xgYJmOiZ_f0

https://www.youtube.com/watch?v=oPbolElHtw0

Obchody 400 - lecia  2012 rok.

29.06.2012  rozpoczęły się uroczystości 400 lecia ponowienia praw miejskich przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. Od niemal dwóch lat trwały intensywne przygotowania do tych obchodów. W 2013 roku Tylicz będzie świętował 650 lecie lokacji przez króla Kazimierza Wielkiego.
- „Dwadzieścia pokoleń wstecz uznano tożsamość społeczności lokalnej, przyznano jej prawa własności, miecza, a także organizacji targów i wiele innych. Obchodzimy ten jubileusz z szacunku dla tradycji i historii. Pamiętajmy, że jeśli nie będziemy szanować własnej historii, to tak jakbyśmy siebie nie szanowali. Rozpoczęcie tej wielotygodniowej imprezy byłoby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu organizacji pozarządowych, w tym m.in. Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tylicza, Aktywny Tylicz, Galicyjskiego Gospodarstwa Gościnne. Oczywiście nieoceniona jest pomoc księdza prałata Mariana Stacha, kreatora całego wydarzenia. Poza tym pozwolę sobie wymienić mgr. inż. Janusza Ciska, pasjonata ziemi tylickiej, który przekopał tony materiałów, dokumentów i akt, uzyskując wspaniałe eksponaty W komitecie organizacyjnym zaangażowanych było wiele osób.- mówił Dariusz Reśko, burmistrz Miasta i Gminy Krynica - Zdrój, oficjalnie inaugurując jubileusz. Wcześniej w kościele pw. Imienia Maryi odbyła się msza św. celebrowana przez ks. prałata Mariana Stacha, a także ks. prof. Jacka Urbana, z Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu, historyka Kościoła, kierującego Instytutem Jana Pawła II w Krakowie. Przypomniał on postać biskupa Piotra Tylickiego, który - jak powiedział - zasłużył na opinię dobrego pasterza. Został pochowany w kaplicy Świętej Trójcy w katedrze wawelskiej. Płyta nagrobna przedstawia wizerunek ukrzyżowanego Pana Jezusa i klęczącego przed nim bpa Tylickiego.
     Następnie w kościele parafialnym pw. Piotra i Pawła została otwarta wystawa kopii dokumentów z historii Miastka Tylicza, a także starodruków dotyczących nadania praw miejskich. Zebrane kopie rozproszone były w wielu miejscach m.in. w Okresnym Archivie w Bardejovie, Muzeum Ziemi Muszyńskiej, Archiwum Państwowym w Nowym Sączu oraz Krakowie, a także Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu. Zgromadzono Księgi Miasta Tylicza z roku 1633 i 1755 roku, rewizję przywileju Kazimierza Wielkiego i biskupa Piotra Tylickiego spisaną przez kanoników krakowskich Jana Foxiliusa i Jana Frydrychowskiego w 1614 roku, liczne przywileje biskupie dla tylickich cechów rzemieślniczych wydane przez: Marcina Szyszkowskiego w 1627 roku, Feliksa Szaniawskiego w 1725, Andrzeja Załuskiego w 1753. Inne przywileje biskupie wydane przez: Piotra Gębickiego w 1657 roku oraz Kajetana Sołtysa w 1762 roku. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza wydało monografię ze starymi dokumentami i fotografiami. W świątyni swoje prace dotyczące Tylicza wystawiają także twórcy związani z krynickim Stowarzyszeniem Twórców Galeria Pod Kasztanem. Dodatkowo zaproszeni goście posadzili jubileuszowe drzewka - klony.
     Z tej okazji jubileuszu 1 września br. zostaną oficjalnie odsłonięte pomniki dwóch wielkich króla Kazimierza Wielkiego i biskupa Piotra Tylickiego. Stoją one - tuż przy nowym kościele - niedaleko wejścia na Tylicką Golgotę. W otoczeniu kapliczek różańcowych, w panteonie najwybitniejszych Polaków, wśród których jest papież Jan Paweł II.
*****
Pierwsze wzmianki o miejscowości Tylicz, położonej na szlaku handlowym z Polski na Węgry, pochodzą z XIII wieku. W 1363 roku król Kazimierz Wielki ulokował na prawie magdeburskim miasteczko o nazwie Miastko (Novum Oppidum). Po raz drugi prawa miejskie zostały osadzie nadane w 1612 roku z rąk biskupa Piotra Tylickiego. Odtąd miejscowość nosi nazwę Tylicz. Dokument lokacyjny, który wystawiono w Bodzentynie (koło Kielc) 26 lipca 1612 roku określił prawa i obowiązki mieszczan tylickich na wzór Muszyny. Wówczas nadano też herb, który przedstawiał dwie głowy patronów miasta - św. Piotra i Pawła. Obecnie Tylicz używa herbu (w różnych wersjach), który przedstawia insygnia biskupie z Ewangelią. Prawa miejskie utracił w 1935 roku (wg innych danych w 1914 lub 1930).Cykl imprez związanych z przygotowaniami do obu jubileuszy otworzyły wystawy „Tylicz na starej fotografii”. Autorami byli: Janusz Cisek, Janusz Kieblesz oraz Barbara Zwolennik, którzy zebrali przeszło 140 zdjęć z lat 1900 – 1970. Prowadzano prace związane z odnową nagrobków przy cerkwi grekokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana. Natomiast na początku października 2011 roku oddano do użytku nowy produkt turystyczny - mofetę, zaś w grudniu powstały rzeźbione „witacze”. Przy drogach dojazdowych witają one gości. Herb oraz napis „650 lat” przypominają o bogatej historii dawnego miasta.

 

Tyliczanie na dawnych fotografiach

Majówka Konfederacka 2017

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2024 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj