Zapraszamy do Muzeum Dziejów Tylicza

 Muzeum czynne w dniach : wtorek środa i czwartek  w godzinach 11.00 do 16.00 .

Muzeum Dziejów Tylicza składa się z kilku sal. Pierwsza z nich jest to galeria przechodnia, gdzie możemy podziwiać rzeźby tylickich artystów – żyjących i nieżyjących, obrazy tylickich malarzy, stroje regionalne – polskie, łemkowskie, unikatowe skrzypce wykonane przez tylickiego lutnika Marcina Kozickego, chustę – tzw. barankową czy słynne rajtki męskie.


W drugiej Sali możemy zobaczyć wystawę kopii dokumentów od XVI-XX w., szafę tylicką, ślubanek , skrzynię bez gwoździa.

Kolejne pomieszczenie to sala konfederatów barskich, gdzie znajduje się kula armatnia z okopów konfederatów barskich, a dodatkowo można tam jeszcze zobaczyć pozostałości z I i II wojny światowej.

W kolejnej sali mieści się kącik sakralny i szklane gabloty, gdzie można zobaczyć mszały polskie i łemkowskie, kopię ksiąg miasta Tylicza i księgi sądowe czy pistolet z czasów konfederatów barskich, tzw. kurkowy.

Kolejne sale poświęcone są cechom rzemieślniczym, które działały kiedyś w Tyliczu. Można tu zobaczyć warsztat tkacki – co prawda nie w całości, ale w częściach; stoły: zegarmistrza, rymarza, gonciarski czy stolarski. Poza tym znajdują się tu rzeczy codziennego użytku – np. można zobaczyć słynną dudłe na zboże oraz kącik sportowy, gdzie można obejrzeć ciekawe sanki z Mistrzostw Świata w Krynicy czy drewniane koło do roweru

Ponadto w Muzeum Dziejów Tylicza można podziwiać wystawę zdjęć od 1900r. oraz zdjęcia - druk artystyczny wykonane w nowatorskim ujęciu, których autorem jest Maciej Strumiłło (i który podarował je Muzeum z okazji 650-lecia Tylicza.

Poprawiony: poniedziałek, 03 sierpnia 2015 10:45

<< Wróć do poprzedniej strony

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2024 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj