Spotkanie w Bibliotece

Dnia 19 października w Bibliotece Publicznej w Tyliczu odbyło się spotkanie historyczne zapoznające młodzież z postaciami Andrzeja Garbery i Reny Kornereich oraz tłem historycznym ich działań. Warsztaty miały formę interaktywnych wykładów połączonych z dyskusją. 
Tematami przewodnimi spotkania były: historia niespełnionej miłości między przedstawicielami różnych grup etnicznych - Żydówką Reną Kornreich i Łemkiem Andrzejem Garberą, mniejszości narodowe na terenach Krynicy-Zdroju i okolic w okresie przedwojennym. Poruszono również problem współpracy polsko-łemkowskiej podczas organizacji akcji przerzutowych na Słowację i Węgry podczas II Wojny Światowej. 
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VII wraz z wychowawcami. Czas trwania zaplanowano na 45 minut, ale okazało się, że nawet dwie godziny zegarowe to za mało, aby chociaż w minimalnym zakresie zgłębić temat. Pytaniom, relacjom i nawiązaniom nie było końca. Uczniowie niezwykle zaangażowali się w dyskusję i w swoich wypowiedziach odnosili się do wątków osobistych.

Dla uczniów tematy spotkania nie były obce. W oczywisty sposób towarzyszą im one w pewnym stopniu od zawsze za sprawą ustnych przekazów starszych mieszkańców Tylicza i okolic, ale stały się szczególnie bliskie od początku września tego roku za sprawą projektu realizowanego przez Fundację Sztuka Teatru, Teatr Odwrócony z Krakowa wspólnie z Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju i i innymi partnerami. Projekt jest realizowany pod nazwą „Gdy skamienieje wiatr / będziemy wzruszać powietrze " ( tytuł projektu jest cytatem z wiersza pt. "Napis" Zbigniewa Herberta ), który odpowiada na potrzebę poszerzenia lokalnej oferty kulturalnej dla mieszkańców Krynicy-Zdroju, Tylicza, Berestu i okolic oraz aktywację ich do udziału w kulturze. Ożywia on tradycje kulturalne gminy przypominając o Teatrze Modrzewiowym, funkcjonującym w Krynicy-Zdroju w czasach jej świetności, na przełomie XIX i XX wieku. Projekt reaktywuje Teatr Modrzewiowy w innowacyjnej formie - jako miejsce powstawania nowych dzieł artystycznych oraz agorę kształcenia kulturalnego, obywatelskiego i historycznego społeczności lokalnej. Działania polegają na współpracy profesjonalnych artystów z mieszkańcami , którzy w toku spotkań, wywiadów oraz warsztatów wspólnie odnawiają zapomniane wątki historii. Projekt jest realizowany dzięki dotacji Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra”.

W ramach projektu Szymon Budzyk wyreżyserował spektakl „Gdy skamienieje wiatr…”, aby opowiedzieć historię bohaterów żyjących w Krynicy i Tyliczu w latach 1920-1947 - polskiego księdza Władysława Gurgacza, związanego z oddziałem zbrojnym PPAN, Andrzeja Garbery – Łemka, kuriera z czasów II wojny światowej oraz Reny Kornreich – Żydówki, ocalałej więźniarki Auschiwitz. Scenografią stała się instalacja teatralna w pospiesznie zaadaptowanej do tego celu Starej Kotłowni na Krynickim Deptaku. Niesamowita atmosfera tego miejsca spotęgowała i tak już ogromne emocje związane z genialną prezentacją wycinka historii naszego regionu, która dla wielu osób jest również historią osobistą. Niektóre postacie z tej opowieści są przodkami obecnych Tyliczan, noszą te same nazwiska. Aktorzy z Krakowa przygotowując się do swoich ról odwiedzali znaczące miejsca w Tyliczu i inspirowali rozmowami z mieszkańcami. Podczas sześciu spektakli wśród widowni znaleźli się uczniowie naszej szkoły wraz z rodzinami i nauczyciele. Niezwykle wysoki poziom gry trzech profesjonalnych aktorów i chór złożony z lokalnych mieszkańców, śpiewający pieśni po polsku, łemkowsku i w jidysz sprawiły, iż mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu najwyższej próby o cennym znaczeniu historycznym, gdzie tolerancja dla innych kultur, wierność wyznawanym wartościom, odwaga i miłość jawią się jako dobro najwyższe. 
W długotrwałych i czasochłonnych przygotowaniach oraz wszystkich spektaklach wzięły udział jako chórzystki uczennice klas siódmych z Tylicza - Weronika Gumulak i Diana Cisek. Czas i wysiłek poświęcony temu przedsięwzięciu zaprocentował. Efekt był olśniewający! Mamy nadzieję, iż Teatr Odwrócony nie odwróci się  od mieszkańców Krynicy i okolic i zaprezentuje jeszcze spektakl „Gdy skamienieje wiatr…” , gdyż zainteresowanie we wrześniu było tak ogromne, iż nie wszyscy mieli szansę go zobaczyć.
Również w ramach projektu, 18 października w Bibliotece w Tyliczu odbyła się prezentacja Teatru Kamishinbai „Historia dzielnego Łemka”, która w przystępny sposób opowiedziała historię Andrzeja Garbery. Przedstawienie przygotowali wolontariusze Biblioteki, a celem jego było przybliżenie dzieciom tradycji wielokulturowości i pokazanie społeczności łemkowskiej. Na spotkanie przybyły dzieci z klas I –III Szkoły Podstawowej w Tyliczu wraz z wychowawcami.

<< Wróć do poprzedniej strony

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2024 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj