Kurier Andrzej Garbera

Andrzej Garbera

               

                Pochodził z szanowanej tylickiej rodziny. Był synem Antoniego- tylickiego weterynarza, matka Katarzyna  była akuszerką. Dom Garberów mieścił się w centrum naprzeciwko przystanku w Rynku (posesja P. Zielnik). Urodził się 4 lipca 1918 roku w Tyliczu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Tutaj przeżył też niemożliwą do spełnienia miłość do Żydówki Reny  Kornreich. Andrzeja  i Renę  połączyło uczucie, ale przynależność do dwu różnych kultur uniemożliwiła im zawarcie małżeństwa. Historia ta została opisana w książce wydanej przez Renę w Stanach Zjednoczonych pt: „Rena's Promise”. 

Siostry  Dana i Rena Kornraich

 

 

 

 

W roku 1937 wyjechał do Krakowa, gdzie szkolił się w II Pułku Lotniczym . Przydzielony do 122 Eskadry Myśliwców, stacjonującej na lotnisku Kraków-Rakowice. Wraz z 121 i 123 Eskadrą Myśliwską tworzyła ona III/2 Dywizjon Myśliwski. W kampanii wrześniowej walczyła w składzie lotnictwa i obrony przeciwlotniczej Armii "Kraków”. Podczas szkolenia niejednokrotnie przelatywał nad Tyliczem, wzbudzając sensację wśród dzieci i mieszkańców. Gdy wybuchła wojna jako pilot brał udział w wojnie obronnej. Podczas jednej z akcji samolot jego nad miejscowością Monasterzyska (dzisiejsza Ukraina) został ostrzelany, lecz szczęśliwie doleciał do swego oddziału ( wiemy to z relacji siostry Andrzeja, która została wysiedlona , właśnie do tej miejscowości). Po powrocie do Tylicza zajął się działalnością kurierską. Był bardzo skutecznym kurierem - w ciągu kilku miesięcy przez granicę na Słowację i Węgrzy przeprowadził kilkaset osób.  Doskonale znał topografię przygranicznych terenów. Podczas przeprowadzania wojskowych i uchodźców, powstała doskonale zorganizowana siatka kurierów – Łemków, która ściśle współpracowała z ludnością polską. W konspiracyjnej działalności Andrzej wykorzystywał kontakty ze swoim bratem Michałem, który mieszkał w Preszowie. W czasie jednej z akcji wpadł na granicy w zasadzkę i został aresztowany przez słowacką straż graniczną, współpracującą z Niemcami. Po ucieczce ukrył w lesie, w okolicach Snakowa, noc spędził kryjąc się na wielkiej jodle. Po deszczowej i mroźnej nocy przemarzł i nabawił się ostrego zapalenia płuc. Przewieziony do szpitala w Nowym Sączu, zmarł 9 kwietnia 1940 r.  Miał zaledwie 22 lata, jednak pamięć o młodym lotniku  nadal żyje wśród mieszkańców Tylicza.  Na tutejszym  cmentarzu znajduje się jego pomnik. Losy Andrzeja Garbera i Reny  Kornreich posłużyły do powstania spektaklu teatralnego pt., „Gdy skamienieje wiatr, będziemy wzruszać powietrze”, który  został zaprezentowany w Krynicy- Zdroju w 2017 roku, podczas Forum Ekonomicznego a odegrany przez aktorów Teatru Odwróconego w Krakowie oraz mieszkańców Krynicy i Tylicza. Na sesji Rady Miasta Krynicy – Zdrój 8 marca 2018, rajcy przegłosowali zmianę nazwy ulicy w Tyliczu – z Osiedlowej na ulice Kuriera Andrzeja Garbery.

Janusz Kieblesz

Mofeta Tylicz

Można w tym wypadku mówić o ciekawej osobliwości przyrodniczej - w Tyliczu została odkryta największa mofeta w Karpatach. W związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem "Mofety Tylicz" znajdującej się w osadzie turystycznej

Muzeum Dziejów Tylicza

W muzeum znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych lub powiązanych z Tyliczem, z jego mieszkańcami, z dawnym rzemiosłem i cechami Tylicza, są też stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne i co najważniejsze stare dokumenty upamiętniające 650-cio letnią historie Tylicza i jego mieszkańców.

 

Szlak Konfederatów Barskich

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży w czasy Konfederacji Barskiej. Wędrując po malowniczej Gminie Krynicy - Zdroju, napotkacie tablice upamiętniające wydarzenia, które miały tu miejsce.

 

Copyright © 2024 - Odkryj Tylicz
CMS SIRADJE
Korzystając z tej strony, musisz zaakceptować korzystanie z plików cookie do analizy, dostosowanych treści i reklam.  Akceptuj